زبانهای خارجی و مهاجرت

آموزش زبان انگلیسی برای کودکان

مقاله های بسیاری در اینترنت درباره یادگیری زبان انگلیسی بزرگسالان وجود دارد. اما مقاله های مرتبط با کودکان  و آموزش زبان انگلیسی برای کودکان کمتربه چشم میخورد. 

اگر کودکی دارید که در حال یاد گرفتن زبان انگلیسی است. حتما دوست دارید بدانید که. چطور می شود به آن­‌ها کمک کرد یا اگر علاقه دارید خودتان در منزل. زبان انگلیسی به کودکانتان آموزش دهید. قطعا دوست دارید بدانید که چطور باید این کار را انجام داد. برای کمک به کودکانتان در یادگیری زبان انگلیسی یا آموزش آن­ها در خانه. حتما لازم نیست که زبان انگلیسی خوبی داشته باشید. مهم‌­ترین قضیه این است که خودتان مشتاق باشید و فرزندانتان را تشویق و تمجید ­کنید. این اشتیاق شما، کودکتان را مشتاق و علاقه­‌مند به یادگیری می­کند.

اگر کودکتان نتوانست خیلی زود انگلیسی صحبت کند. اصلا نگران نباشید. به این دلیل که زمان معینی نیاز است تا کودک شما یادگیری زبان دوم را آغاز کند. بدین صورت صبر داشته  باشید تا در زمان مشخص شروع به صحبت به زبان انگلیسی را کنند.

آموزش زبان انگلیسی گاهی  برای کودکان کمی سخت. وقت گیر و بعضی وقت ها چالش بر انگیز است. درست است که کودکان در یادگیری زبان جدید بهتر از بزرگسالان هستند. ولی لازم هست که روش‌های جدید و مخصوصی جهت آموزش بهآن­ها اعمال شود که درادامه به آن­ها  خواهیم پرداخت.

آموزش زبان انگلیسی کودکان با برنامه­ روتین روزانه

جهت آموزش زبان انگلیسی برای کودکان یک روتین مشخص داشته باشید. خوب است  که جلسه ها کوتاه و پر تکرارتر باشند. تا طولانی ولی جلسات کم تر. برای کودکان خیلی خوردسال ربع ساعت در روز کافی است. و با افزایش سن آن­ها تمرکز آنها بیشتر می شود و درنهایت می‌توانید به صورت تدریجی آموزش را به طور طولانی‌­تر برگزار کنید. ولی بخاطر جلب توجه کودکتان.  همینطور آموزش­‌ها را به صورت متنوع تر و کوتاه تر انجام دهید.

تلاش کنید که  هر روز اعمال بخصوصی را در تایم  مشخص انجام دهید. فرزندتان زمانی که می‌­دانند قرار است چه کاری انجام دهید. راحتی و اطمینان بیشتری خواهند داشت. به طور  مثال. هر روزه بعد از مدرسه یک بازی به زبان انگلیسی انجام دهید. یا اینکه پیش از خواب یک داستان به زبان انگلیسی با فرزندتان بخوانید.

اگر که در منزل فضا دارید. قسمتی را مختص به آموزش زبان انگلیسی فرزندتان بگذارید. به طور نمونه. بازی ها کتاب­‌ها. ویدئو های آموزشی و وسیله های  کمک آموزشی  را در آن­جا بگذارید. تکرار کردن الزامی است. کودکان بیشتر باید عبارات و کلمات را بارها و بارها تکرار کنندتا اینکه توانایی بیان کردنشان را داشته باشند.

 

روش­‌های خلاقانه تدریس

به­‌دست گرفتن روش‌­های خلاقانه­. یادگیری و تمرکز کودکان را زیاد می کند.به این دلیل که تحقیق های دانشمندان این موضوع را که استفاده کردن از کارهایی  که حواس پنج‌گانه کودکان را مشغول کند. سطح یادگیری را بیشتر می کند و در نهایت اطلاعات تازه تندتر به حافظه بلند مدتشان منتقل می­‌گردد. در ادامهاین روش هارا معرفی خواهیم کرد.

آموزش انگلیسی با بازی

 از بهترین راه های خلاقانه­ جهت آموزش زبان انگلیسی به کودکان خردسال استفاده کردن از بازی­‌های گوناگون است. بازی­‌ها یک راه خیلی عالی برای جذاب کردن یادگیری هستند. بخاطر اینکه  احساس رقابت آن­ها تقویت کرده و بخاطر دستیابی به آن تلاش میکنند. با برندن در بازی، فرزندتان حس می‌­کند که کار مهمی کرده و موفق شده است.

اگر آموزش زبان انگلیسی به کودکان در دبستان به عنوان درس‌­ اضافه معرفی شود. امکان دارد به یادگیری متمایل نباشند. بنابر این بهتر است مثل کارهای بیرون مدرسه مانند ورزش یا رقص در نظر بگیرید. تا کمتر احساس درس و فعالیت عملی داشته باشند. بازی­ در هر سن و سالی شادی آور است. و کودکان هم بازی کردن را دوست دارند. اگر والدینی هستید که قصد دارید زبان انگلیسی را به کودکتان آموزش دهید. بهتر است آن را به شکل یک بازی پرنشاط در آورید.

 

بازی‌های مناسب برای آموزش انگلیسی به کودکان

بازی‌­های زیادی وجود دارند که می­‌توان در خانه یا کلاس انجام داد. که در اینجا چندین بازی پر طرفدار را معرفی می کنیم:

بازی فوق العاده Simon Says: این بازی برای تمرین مهارت­‌های گوش دادن کودکان بسیار عالی است. می­توانید برای آموزش بخش‌­­های مختلف بدن(“Simon says touch your head“) و حروف اضافه (“Simon says put your foot on your chair”) از آن استفاده کنید.
بازی جذاب Mother May I: این بازی برای تمرین مهارت اسپیکینگ و یادگیری صفات مختلف و اغلب برای کودکان دبستانی استفاده می‌­شود.
بازی زیبای Memory: این بازی برای یادگیری واژگان بسیار عالی است. سعی کنید یک واژه را روی یک کارت بنویسید و تصویر آن را روی دیگر کارت بکشید، یا واژه­‌های مترادف و متضاد را روی دو کارت مختلف بنویسید. سپس تمام کارت­‌های روی میز قرار دهید و از کودکان بخواهید با توجه به عکس روی کارت، آن واژه را حدس بزنند.