زبانهای خارجی و مهاجرت

مهاجرت تحصیلی

با توجه به اینکه مهاجرت تحصیلی یکی از بهترین شیوه های مهاجرت می باشد. طی سال های گذشته مهاجرت تحصیلی میان اکثر مردم به محبوبیت زیادی دست پیدا کرده است. از مزیت های این شیوه مهاجرتی می توان به مواردی همچون، بالا رفتن مهارت ها و ساختن زندگی ایده ال اشاره کرد. محور اصلی بازار در جهان، آموزش عالی می باشد.

با توجه به اینکه دانش مهمترین عامل تولید و رشد اقتصادی و تضمین رقابت و نوآوری در جهان امروز می باشد. در کشورهای درحال توسعه، دانش به عنوان ابزاری مهم برای توسعه اقتصاد در نظر گرفته می شود. آسان ترین تعریف دانش همان جمله “آنچه مردم می دانند” است. دانش از خود فرد سرچشمه میگیرد. و دائما با فرد در ارتباط می باشد. به معنای عامیانه تر هر فرد دانش خود را از داده ها و اطلاعات خلق می کند.

ویزای تحصیلی

تعداد مهاجران تحصیلی به خارج از کشور

موسسه مهاجرتی دایانا مهاجر، در ادامه این مطلب آمار مهاجران بین المللی که برای ادمه تحصیل به سایر کشورها مهاجرت کرده اند را نام می برد. با توجه به اینکه کشورهای OECD به طور تقریبی 85% دانش جوهای بین المللی را به خوداختصاص داده اند.  باید گفت که این آمار در 6 کشور متمرکز می باشد. به این صورت که:

آمریکا ۲۱٫۴٪
انگلیس ۱۲٫۶٪
فرانسه ۸٫۸٪
استرالیا ۷٫۶٪
آلمان ۷٫۴٪
ژاپن۴٫۵٪

را به خود اختصاص داده اند. آسیای شرقی و اقیانوس آرام نیز 29 درصد مهاجرانی که تحصیل. در موسسه های آموزش عالی را انتخاب کرده اند را به خود اختصاص داده است.
15 درصد دیگر را دانشجویان چین  و 18 درصد دیگر را آمریکای شمالی و اروپای غربی تشکیل داده اند.
سپس اروپای مرکزی و شرقی ۱۱ درصد، جنوب و غرب آسیا 9 درصد، کشورهای عربی ۷ درصد و آفریقا ۵٫۸ دصد از کل دانشجویان بین المللی را تشکیل می دهند. و می توان گفت حدودا ۱۰%  از دانشجویان رشته های پزشکی در دانشگاه های ایران، به کشور های خارجی برای تحصیل مهاجرت کرده اند. و حدود ۳ میلیون دانشجو ایرانی در بهترین دانشگاه های جهان مشغول تحصیل هستند. و می توان گفت که در سال های اینده طبق آمارهای به دست اماده تا مرز 7 میلیون خواهد رسید.

مزیت های مهاجرت تحصیلی

تحصیل در خارج از کشور یک تجربه در حال تغییر زندگی است و برای بسیاری از دانشجویان، این به یاد ماندنی ترین تجربه در حرفه های خود در دانشگاه است. درک مزایای مشخص زندگی و تحصیل در یک کشور خارجی مهم است. مزایای مهاجرت تحصیلی با توجه به شرایط و خواسته های هر فرد یا دانشجو مشخص می شود.

 • پیشرفت در شغل
 • کیفیت بالای آموزش
 • آشنایی با فرهنگ جدید
 • یادگیری سایر زبان ها
 • استقلال

پیشرفت در شغل
یکی از محبوب ترین و پرتقاضا ترین ویزاها برای مهاجرت به همه کشورهای دنیا ویزای کار می باشد. با توجه به اینکه مهاجرت کاری محدودیت هایی در برنامه های مهاجرتی دارد. ویزای تحصیلی در این بین محبوبیت زیادی پیدا کرده است. به دلیل کیفیت بالای سطح اموزشی در خارج از کشور. دانشجویان فارغ التحصیل در خارج در زادگاه خود از موقعیت شغلی بسیار خوبی برخوردار خواهند شد.

کیفیت بالای آموزش
برترین دانشگاه ها در ایران در رتبه بندی های جهانی QS رتبه 400 تا 500 را دارند. دانشگاه های شریف، تهران و امیر کبیر به عنوان برتری دانشگاه های ایران شناخته می شوند. از همین رو دانشجویان سایر دانشگاه های ایران با قصد مهاجرت تحصیلی قادر خواهند بود با ارائه رزومه های مناسب برای برترین دانشگاه های دنیا اقدام نمایند.

آشنایی با فرهنگ جدید
از مزایای مهم مهاجرت تحصیلی به کشورهای دیگر جهان. می توان به آشنا شدن با فرهنگ های جدید اشاره کرد. سفر، آشنایی در حالی مثمر ثمر است. که به همراه کشف باب های تازه علم و دانش افزایی باشد. از همین رو با توجه به نگرش افراد می توان آشنایی با فرهنگ های جدید را به عنوان مزایای مهاجرت تحصیلی عنوان کرد. به طور کلی گفته می شود که محیط، به شخصیت سازی و نحوه تفکر کمک زیادی می کند.

دانشجویانی که تصمیم به تحصیل در خارج از کشور گرفتند. عموما در معرض فرهنگ های مختلف مردم قرار دارند. و در تحلیل چیزها ذهنیت خوبی خواهند داشت. از این رو، تحصیل در خارج از کشور تأثیر خوبی در تغییر ذهنیت خواهد گذاشت.

یادگیری سایر زبان ها

به واسطه تحصیل در کشور ثانویه، یادگیری زبان و ارائه مدرک زبان از ملزومات مسیر مهاجرت تحصیلی می باشد. علاقه مندان به تحصیل در سایر کشورها با دنیای جدیدی از لغات، واژگان و دستور زبان آشنا می شوند که قادر خواهند بود برای تحصیل از آن استفاده نمایند.

شرایط مدرک مورد نیاز زبان برای هر کشور و مقطع متفاوت می باشد و متناسب با شرایط تعیین می شود.

استقلال
تحصیل در خارج از کشور نه تنها منحنی یادگیری را برجسته می کند بلکه نگرش خودکفا را نیز بهبود می بخشد و همچنین کمک می کند تا یک سبک زندگی مستقل ایجاد کند. استقلال به عنوان یکی از برترین مزایای مهاجرت تحصیلی به حساب می آید. دانشجویان در با تحصیل در کشورهای دیگر استقلال لازم برای زندگی تنها و مدیریت آن را آموزش می بینند.

معایب مهاجرت تحصیلی

با شروع برنامه ریزی برای مهاجرت تحصیلی، طبیعی است که زرق و برق دار ترین جنبه های سفر پیش بینی شود، در حالی که مطمئناً چند لحظه از فیلم واقعی را تجربه می کنید، این انتظارات زیاد می تواند. درک صحیحی را که به دنبال آن هستید، به اشتباه بکشاند.

از همین رو برخی از معایب یا چالش های پیش روی دانشجویان برای ادامه تحصیل در خارج از کشور مورد بررسی قرار گرفته است تا آن دسته از علاقه مندان به مهاجرت تحصیلی با آگاهی کامل انتخاب صحیحی را داشته باشند. از مهم ترین این موارد چند مورد را نام خواهیم برد. 

 • گران بودن تحصیل در خارج از کشور
 • احساس تنهایی
 • شوک فرهنگی

بهترین کشورها برای تحصیل

برای انتخاب بهترین کشور برای تحصیل ابتدا باید شرایط شخص متقاضی را سنجید. مهاجرت تحصیلی یکی از روش های کسب اقامت در کشور های برتر دنیا می باشد. از بهترین کشورها برای تحصیل می توان به 

اشاره کرد. تحصیل در یک کشور انگلیسی زبان، شرایط مهاجرت تحصیلی را برای دانشجویان بین المللی بهبود می بخشد. در همین راستا دانشجویان نباید زمان به خصوصی را برای آموزش زبان ثالث در نظر بگیرند. از دیگر نکات حائز اهمیت حق کار همراه در کشورهای یاد شده می باشد. این نکته بدین معناست که همراهان دانشجو به صورت معمول از حق کار تمام وقت در کشورهای انگلیسی برخوردار می باشند.

تحصیل در کانادا

با توجه به اخرین رتبه بندی های نشریه معتبر تایمز راجع به دانشگاه های جهان، بیشتر از 5 دانشگاه عالی در کانادا، جز لیست 100 گزینه ای دانشگاه های برتر جهان هستند. این دانشگاه ها خود دارای سیستم اموزشی عالی بر اساس بالاترین استاندارد های جهانی می باشند. به همین دلیل است که

کشورهای برتر اروپایی

از جمله کشورهای برتر اروپا در زمینه تحصیل و کیفیت های عالی آموزشی در سطح بین الملل می توان به کشورهای

 • سوئد
 • سوئیس
 • دانمارک
 • فنلاند
 • هلند
 • بلژیک

اشاره کرد. دانشجویان بین المللی در صورت احراز شرایط مورد نیاز دانشگاه ها قادر خواهند بود به ادامه تحصیل بپردازند. تحصیل در کشورهای برتر اروپایی با هزینه همراه است. و دانشجویان برای اخذ پذیرش و ویزا ملزم به ارائه شواهد مالی مبنی بر تمکن مالی خواهند بود. هزینه های تحصیل در سوئد و یا کشورهای مورد نظر بین ۳ تا ۱۲ هزار یورو تخمین زده می شود.

کشورهای مقرون به صرفه برای تحصیل

کشورهای اروپایی از حیث هزینه، به کشورهای تحصیل رایگان و کشورهایی که تحصیلات در آن مستلزم پرداخت هزینه است. تقسیم می شود. دانشجویان می توانند با هزینه ای بالغ بر ۸۰۰۰ یورو در سال در کشورهای

 • آلمان
 • اتریش
 • فرانسه
 • نروژ
 • ایتالیا
 • اسپانیا
 • لهستان
 • چک

به تحصیلات خود ادامه دهند. هزینه های تحصیل و زندگی به صورت دقیق در هر کشور باید مورد بررسی قرار گیرد. به طور مثال هزینه های زندگی در لهستان سالانه عددی بالغ بر ۵ هزار یورو و هزینه های تحصیل بین ۲ تا ۳ هزار یورو در نظر گرفته می شود. از همین رو برای کسب اطلاعات جامع تر می توانید با مشاورین آریاناپارس در ارتباط باشید.

مراحل مهاجرت تحصیلی

دانشجویان برای مهاجرت تحصیلی در ابتدای کار باید برای اخذ پذیرش از دانشگاه کشور مورد نظر اقدام نمایند و در صورت موفقیت در این امر مراحل مربوط به ویزای تحصیلی را شروع نمایند. مراحل اقدام در این دو مرحله عنوان شده خلاصه می شود. سیاست های هر کشور برای اعطا پذیرش و ویزا متفاوت می باشد که متناسب با شرایط قابل تغییر است.
نحوه درخواست برای مهاجرت تحصیلی در هر دانشگاه و دوره دارای الزامات ورودی متفاوت است و دانشجویان برای اخذ پذیرش متناسب با دانشگاه مورد نظر اقدامات لازم را انجام می دهند. مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در دانشگاه های برتر شامل:

 • پاسپورت
 • مدارک دانشگاهی
 • ریز نمرات تحصیلی
 • اثبات مهارت زبان
 • توصیه نامه
 • انگیزه نامه
 • رزومه یا CV

شروع جدید

دانشجویان پس از اخذ پذیرش از دانشگاه و کشور مورد نظر، ملزم به پیگیری روند ویزای تحصیلی می باشند. سفارت کشورهای مختلف متناسب با انتخاب دانشجویان، مدارک به خصوصی را طلب می نمایند ولی به صورت کلی مدارک مورد نیاز سفارت را می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. نامه پذیرش
 2. تمکن مالی
 3. گردش مالی
 4. عکس
 5. مدارک هویتی نظیر
 6. گذرنامه و شناسنامه

لازم بذکر است که سفارت کشورهایی مثل کانادا، آمریکا و انگلستان در خارج از ایران وجود دارد و دانشجویان برای مراجعه به سفارت ملزم به حضور در کشور ثالث می باشند. به صورت معمول برای مهاجرت تحصیلی به سایر کشورها، باید از طریق سفارت های موجود در ایران اقدام کرد. به طور مثال، برای تحصیل در آلمان، دانشجویان در صورت اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور برای درخواست ویزای تحصیلی باید به سفارت این کشور در تهران اقدام نمایند. لازم بذکر است، در صورتی که ویزای بالای ۶ ماه کشور دیگری را داشته باشند، امکان مراجعه به سفارت در کشور ثالث مهیا می شود