زبانهای خارجی و مهاجرت

مهاجرت کاری به انگلستان

بریتانیا جزیکی از بزرگ‌ترین اقتصادهای جهان و خانه برخی از مهم‌تری شرکت‌های مطرح بین‌المللی است. هرساله افراد زیادی به منظور کار در این کشور اقدام به اخذ ویزا کرده و یا در بخش‌های مختلف آن سرمایه‌گذاری می‌کنند. ممکن است بسیاری گمان کنند اخذ ویزای کاری انگلستان برای ایرانیان غیرممکن است، اما در صورت واجدبودن تمامی شرایط، شما هم می‎‌توانید برای کار به این کشور بروید.

سیستم رتبه بندی ویزای کاری انگلستان

 درسپتامبر 2020، کشوربریتانیادرجدیدترین اعلام یه خوداعلام کرد که با آغاز سال 2021، تمامی افرادی که قصد دریافت ویزای کاری این کشور را دارند، از طریق سیستم امتیازبندی سنجیده خواهند شد. هدف از اجرای این سیستم جدید این است که تفاوت میان شهروندان اتحادیه اروپا و دیگر کشورها  برداشته شود و همگان به یک میزان شانس مهاجرت کاری به انگلستان را داشته باشند. همچنین کارفرمایان بریتانیایی که قصد استخدام نیروی خارجی را دارند، باید ابتدا از طرف وزارت کشور نامه اسپانسری دریافت کنند. متقاضیان نیز باید پیشنهادی شغلی از کارفرمایی معتبر با حقوق متناسب را داشته باشند

ویزای کاری بلندمدت

ویزای خدمات درمانی سلامتی:

اگر از طرف سازمان ملی بهداشت به عنوان دکتر، پرستار، متخصص بهداشت و یا متخصص خدمات اجتماعی بزرگسالان پیشنهادی شغلی دریافت کرده‌اید، می‌توانید برای این ویزا درخواست دهید. شرایط دیگر این ویزا مانند ویزای عمومی کاری است.

ویزای مبلغ دینی:       

  برای درخواست این ویزا باید ابتدا از طرف سازمان‌های دینی به عنوان مبلغ یا عضو اجرایی دعوت به کار شده، اعتبار این ویزا حداکثر سه سال و شرایط دیگر آن مانند ویزای عمومی کاری است.

ویزای ورزشکاران:

 این ویزا مختص ورزشکاران ویژه و یا مربیان شایسته‌ای است که از طرف هیئت دولتی ورزش بریتانیا دعوت به کار شده‌اند، اعتبار آن به مدت 3 سال و شرایط دیگر آن مانند ویزای عمومی کاری است

ویزای کاری کوتاه مدت

ویزای نیروی کار موقت/ کار داوطلبانه:
افرادی که به انجام کار کوتاه مدت در بریتانیا علاقه‌مندند، می‌توانند برای این ویزا درخواست دهند.و در این حالت امکان دریافت حقوق نداشته، اماباید گواهی اسپانسرشیپ دارند. مدت زمان اعتبار این ویزا 12-28 ماه است که افراد می‌توانند در این زمان تحصیل کرده، برای اسپانسر خود و یا در شغل دومی معادل آن به مدت 20 ساعت در هفته کار کرده و اعضای خانواده‌شان را با خود همراه ببرند.

ویزای نیروی کار موقت/ خلاقیت و ورزش:
این ویزا به ورزشکاران و هنرمندانی اختصاص دارد که از کارفرمایی معتبر در بریتانیا پیشنهاد کار دریافت کرده‌اند. شرایط دیگر این ویزا مانند ویزای کار داوطلبانه است.

ویزای نیروی کار موقت/ برنامه تبادلی دولتی:
اگر می‌خواهید در دوره‌ای کوتاه آموزشی یا در برنامه‌‌های تحقیقاتی و طرح‌های مورد تایید دولت بریتانیا شرکت کنید، می‌توانید برای این ویزا اقدام کنید. در این حالت اسپانسر شما می‌تواند موسسه‌ای آموزشی-پژوهشی و یا سازمانی دولتی باشد. مدت زمان اعتبار این ویزا 12-24 ماه بوده و شرایط دیگر آن مانند ویزای موقت کار داوطلبانه است.

ویزای نیروی کار موقت/ توافقنامه بین‌المللی:
این ویزا برای نمایندگان رسمی دولت‌های خارجی و یا دیگر مقام‌های دیپلماتیک طراحی شده است. مدت اعتبار این ویزا 2 ساله و در شرایطی خاص 60 روزه است. شرایط دیگر آن مانند ویزای موقت کار داوطلبانه است.

ویزای نیروی کار موقت/ نیروی مذهبی:
متقاضیان کار در سازمان‌های مذهبی با استفاده از این ویزا می‌توانند به مدت 24-28 ماه در بریتانیا اقامت داشته باشند.شرایط دیگر این ویزا مانند ویزای کار داوطلبانه است.

ویزای نیروی کار موقت/ نیروی کار فصلی:
کارگران فصلی مزارع می‌توانند با اخذ این ویزا و داشتن اسپانسر به مدت 6 ماه در بریتانیا مشغول به کار شوند. آن‌ها امکان استخدام دائم، اشتغال به کار دوم، همراه بردن خانواده و یا بهره‌مندی از منابع مالی دولتی را نداشته و پس از اتمام ویزا، باید به کشور خود بازگردند.

ویزای طرح پویایی جوانان:
جوانان 18-30 ساله‌ای که شهروند کشورهای استرالیا، کانادا، ژاپن، موناکو، نیوزلند، هنگ کنگ، کره جنوبی و یا تایوان هستند، می‌توانند با اخذ این ویزا به مدت دو سال در بریتانیا کار و زندگی کنند. میزان پس‌انداز بانکی مورد نیاز آن‌ها 1890 پوند بوده و امکان همراه بردن خانواده در این طرح وجود ندارد.

ویزای نوآوری بریتانیا

کسانی که می‌خواهند کسب و کار خود را در بریتانیا افتتاح کرده و یا به اداره شرکتی موجود بپردازند، می‌توانند برای ویزای نوآوری بریتانیا اقدام کنند. متقاضیان باید 500 هزار پوند سرمایه داشته و کسب و کار آن‌ها بایدجدید، خلاقانه و مناسب رشد و ترقی باشد. مدت زمان اعتبار این ویزا 3 سال بوده و امکان همراه بردن اعضای خانواده فراهم است

ویزای استارت آپی

برای تاسیس یک شغل تازه در بریتانیا شما پس از تایید از طرف یک موسسه آموزشی یا شرکتی برجسته با سابقه حمایت کارآفرینان در این کشور، می‌توانید برای اخذ ویزای استارت آپ اقدام کنید. مدت اعتبار این ویزا 2 ساله بوده و نیاز به سرمایه  ندارد. مدت زمان اعتبارآن سه سال بوده وامکان همراه بردن اعضای خانواده فراهم است.

ویزای استعداد جهانی

این ویزای برای رهبران معروف و یا نوظهور  در سطح جهان و یا کسانی که شامل طرح حمایتی سازمان پژوهش و نوآوری بریتانیا می‌شوند، طراحی شده است. متقاضیان اول باید از طریق وزارت کشور بریتانیا تاییده لازم را گرفته و سپس برای ویزای استعداد جهانی اقدام کنند. مدت زمان اعتبار این ویزا 1-5 سال بوده و امکان همراه بردن اعضای خانواده نیز وجود دارد. سازمان‌های تاییدکننده درخواست در هر رشته عبارتند از:

خاندان سلطنتی برای علوم و پزشکی
آکادمی سلطنتی مهندسی برای رشته مهندسی
آکادمی بریتانیایی برای رشته علوم انسانی
تک نیشن (Tech Nation) برای رشته فناوری‌های دیجیتال
شورای هنر انگلستان برای رشته‌های هنر و فرهنگ
سازمان پژوهش و نوآوری بریتانیا (UKRI) برای پژوهشگران
شورای مد بریتانیا برای رشته‌های مد و طراحی لباس
موسسه سلطنتی معماران بریتانیایی (RIBA) برای رشته معماری
اتحادیه تولیدکنندگان سینما و تلویزیون (PACT) برای رشته‌های سینما و تلویزی

شرایط عمومی اخذویزای کاری انگلستان

داشتن گواهی اسپانسرشیپ
شهروند منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس نبودن
ارائه مدرک های مورد نیاز مربوط به درآمد و حقوق (حداقل 30000 پوند)                                                                                                                                               دانش زبانی کافی
داشتن پس انداز شخصی
دارا بودن پاسپورت معتبر و ارائه سابقه مسافرت
نداشتن سوء پیشینه

هزینه انواع مهاجرت کاری به انگلستان

هزینه بیومتریک (انگشت نگاری) 20/19 پوند بوده و کسانی که خواهان این نوع ویزاهستند. باید هزینه بیمه خود را نیز مطابق با نوع ویزا و مدت زمان آن محاسبه کرده و پرداخت کنند. 

 •  هزینه ویزای عمومی کار تا 3 سال برای یک نفر 610، هزینه تمدید ویزا 704
 • هزینه ویزای عمومی کار برای مشاغل مورد نیاز تا 3 سال برای یک نفر 464، هزینه تمدید ویزا 464
 • هزینه ویزای عمومی کار بیش از 3 سال برای یک نفر ،1220 هزینه تمدید ویزا 1408
 • هزینه ویزای عمومی کار برای مشاغل مورد نیاز بیش از 3 سال برای یک نفر 928، هزینه تمدید ویزا 928
 • هزینه ویزای خدمات درمانی تا 3 سال برای یک نفر 232، هزینه تمدید ندارد
 • هزینه ویزای خدمات درمانی بیش از 3 سال برای یک نفر 464، هزینه تمدید ندارد
 • هزینه ویزای مبلغ مذهبی برای یک نفر 610، هزینه تمدید ویزا 704
 • هزینه ویزای ورزشکاری 610، هزینه تمدید ویزا 704
 • ویزای نیروی کار موقت (همه شاخه‌ها) 244، هزینه تمدید ندارد
 • هزینه ویزای نوآوری1021، هزینه تمدید ویزا 1277
 • هزینه ویزای استارت آپی 363، هزینه تمدید ویزا 493
 • هزینه ویزای استعداد جهانی در هر مرحله 456، هزینه تمدید ویزا 152

مهاجرت کاری ودرآمد افراد در انگلستان

متوسط درآمد هرساله افراد در بریتانیا 71000 پوند انگلستان بوده؛ کمترین درآمد 18000 . بیشترین درآمد 317000 پوند انگلستان است. وشغل های پردرآمد جراح، قاضی، وکیل، مدیر بانک و مدیران اجرایی این کشور هستند

مهاجرت کاری وهزینه های زندگی درانگلستان

متوسط هزینه‌های هرماه زندگی برای هر نفر در بریتانیا 2236 پوند و برای یک خانواده کم جمعیت 3827 پوند است. درزیر هزینه برخی از اقلام ضروری را مشاهده می‌کنید                                 اجاره آپارتمان دوخوابه مبله درهرماه1325پوند        12عددتخم مرغ 42.2  پوند    یک وعده غذا به همراه نوشیدنیی12   هرلیتربنزین25.1       پوند                                                رفت وآمدعمومی باتوبوس97پوند   

 

مهاجرت کاری وبیمه خدمات درمانی درانگلستان

خدمات درمانی ملی (NHS) نام طرح بیمه دولتی و سراسری کشور بریتانیا است که هزینه‌های درمانی و پزشکی شهروندان و ساکنان این کشور را به صورت رایگان و یا با هزینه اندک تامین می‌کند