زبانهای خارجی و مهاجرت

مهاجرت کاری

 مهاجرت کاری و اخذ ویزای کار یکی از محبوب ترین شیوه های مهاجرتی سال های گذشته می باشد. افراد زیادی سالانه با اخذ ویزای کار اقدام به مهاجرت و کسب اقامت دائم کشور مقصد خود می کنند. موسسه مهاجرتی دایانا مهاجر در ادامه به برخی از مواردی که. در این صفحه با آن ها آشنا می شوید خواهد پرداخت.

 • مهاجرت کاری چیست؟                    
 •  مهاجرت کاری با برنامه جاب سیکر  
 •  مهاجرت کاری با برنامه اسکیل ورکر
 •  مهاجرت کاری با برنامه جاب آفر
 • شرایط مهاجرت و ویزای کار
 • مزیت های مهاجرت با ویزای کار
 • مدارک مورد نیاز اخذ ویزای کار
 • اخذ اقامت دائم با ویزای کار
 • برنامه های مختلف ویزای کار
 • ویزای کار موقت
 • سوالات متداول

آیا شما اطلاعی در مورد مهاجرت کاری و اخذ اقامت از طریق کار دارید؟ در این مطلب برای شما تمام روش های مهاجرت شغلی را بررسی کرده ایم. اگر شما به مهاجرت از طریق کار و دریافت اقامت از طریق ویزای کار در کشور مقصد فکر میکنید. با خواندن مطالب سایت موسسه دایانا مهاجر همراه باشید. تا با مطالب بسیار مفیدی در خصوص مهاجرت کاری، اقامت از طریق کار، انواع روش های مهاجرت و مزایا و معایب هر روش اشنا شوید.

مهاجرت کاری

مهاجرت کاری چیست

طی سال های گذشته مهاجرت از طریق کار به یکی از محبوب ترین مهاجرت های موجود تبدیل شده است. اخذ ویزای کار و مهاجرت با برنامه های کاری میان اکثر اتباع خارجی از سراسر کشور بسیار رایج شده است. این موع مهاجرت با سه روش اصلی صورت می پذیرد. روش هایی از جمله برنامه مهاجرتی جاب آفر، اسکیل ورکر، جاب سیکر.  در ادامه با این برنامه های مهاجرتی اشنا خواهید شد. 

مهاجرت کاری با برنامه جاب سیکر

یکی از برنامه های مهاجرت کاری. مهاجرت شغلی از طریق جاب سیکر است. که در این روش به هر فرد حدود 6ماه فرصت داده میشود. که در کشور مقصد به دنبال کار و موفقیت شغلی باشد.
برای دریافت اقامت جاب سیکر، تمامی هزینه‌ های سفر و اقامت با متقاضی میباشد. پس از یافتن کار و بستن قرارداد با یک کارفرمای مورد تایید دولت. میتوان ویزای جاب سیکر را به ویزای کار تغییر داد.
در صورتی که طی این مدت فرد نتواند شغلی پیدا کند.  باید به کشور خود برگردد و دیگر قادر به تمدید این ویزا نخواهدا بود. این ویزا در کشور المان محبوبیت بیشتری دارد. 
این روش به دلیل زیاد بودن هزینه و قابل تمدید نبودن مناسب افراد با تخصص معمولی نمی باشد.
یکی از الزامات مهاجرت از طریق این برنامه داشتن تمکن مالی بالا می باشد. 

شرایط مورد نیاز برنامه جاب سیکر

 1. متقاضیانی که موفق به اتمام دوره کارشناسی شده اند. میتوانند برای در خواست جاب سیکر اقدام کنند. فردی که ویزای جستجوی کار، دارد. میتواند به مدت شش ماه در کشور مقصد به دنبال جایگاه شغلی مناسب بگردد.

 چند مورد از شرایط موردنیاز برای دریافت ویزای جستجوی کار، عبارتند از:

 • داشتن مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد که معادل مدرک آلمانی باشد.
 • داشتن سه الی پنج سال تجربه کاری مرتبط با رشته تحصیلی.
 • داشتن توانایی مالی برای پشتیبانی از خود در مدت‌ زمان اقامت.
 • حداقل سن زیر چهل سال.

برخی از مهارت ها و امتیازات لازم برای در خواست جاب سیکر :

 • زبان: 28.
 • تحصیلات: 25.
 • سابقه کار: 15.
 • سن: 12.
 • پیشنهاد شغلی در کانادا: 10.
 • نطباق پذیری: 10.
 • مجموع: 100.

مزیت های برنامه جاب سیکر

ویزای کار جاب سیکر در نوع خود مزایای بسیاری دارد. که در ادامه به مهم ترین مزیت های این برنامه خواهیم پرداخت.  

 • مدت زمان نسبتا کوتاه انجام پروسه ویزا را یکی از مزایای جاب سیکر می دانند.
 • در این نوع ویزا، شما 6 ماه فرصت برای زندگی و کاریابی در کشور مقصد دارید.
 • با این ویزا شما، میتوانید در بهترین کشور های جهان به دنبال کار بگردید.

معایب برنامه جاب سیکر

همانطور که هر برنامه دارای مزایای خاصی می باشد. محدودیت هایی نیز دارد. موسسه مهاجرتی دایانا مهاجر در ادامه به برخی از معایب یا محدودیت های برنامه مهاجرتی جاب سیکر اشاره میکند.

 1. سفارت کشور مقصد، تضمینی برای اخذ این ویزا، ارائه نمی کند.
 2. تا زمانی که متقاضی در کشور مقصد کار پیدا نکند. نمیتواند برای خانواده خود درخواست ویزا کند. 
 3. عدم امکان تمدید ویزای جستجوی کار
 4. عدم اجازه تحصیل در مدت اعتبار ویزا.

مهاجرت کاری با برنامه اسکیل ورکر

این روش مهاجرت بر اساس چند معیار که در سیستم امتیاز بندی وجود دارد انجام میشود. این برنامه زیر مجموعه سیستم مهاجرتی اکسپرس اینتری است. که اکثرا برای یافتن کار در کانادا برگزار می‌ شود.
مهاجرت کاری از طریق اسکیل ورکر که زیر نظر کارفرمایان ماهر و دولت کانادا در حال برگزاری می باشد. و ظریفیت پذیرش موقعیت‌ های شغلی مورد نیاز در استان‌ های مختلف کانادا اعلام می‌گردد. و برای کسانی که مهارت هایی دارند. و با امتیازات بیشتری پذیرش شده اند. دعوت نامه کاری ارسال میکنند. 

در مهاجرت کاری اسکیل ورکر امتیازبندی متقاضی بر پایه این موارد می باشد.

 • سن.
 • مدرک زبان.
 • میزان تحصیلات.
 • سابقه کاری.

درصورتی‌که فرد بتواند امتیازات مورد نیاز را برای اخذ ویزا دریافت کند. می تواند وارد مرحله بعدی شود.
چند فاکتور مؤثر در سیستم امتیاز بندی عبارتنداز:

 1. سابقه کاری مناسب مرتبط با مشاغل.
 2. سن مناسب.
 3. میزان تحصیلات مرتبط.
 4. سطح زبان (داشتن مدرک زبان الزامی است).
 5. تمکن مالی.
 6. سابقه حضوری (کار قبلی در کانادا). 

اگر شما پیشنهاد شغلی از طرف کارفرمای خارجی داشته باشید. شانس پذیرش شما تا حد قابل‌ توجهی بالا میرود.

شرایط درخواست برنامه اسکیل ورکر

متقاضیانی که میخواهند از طریق برنامه اسکیل ورکر اقدام به مهاجرت کنند. می‌بایست حداقل امتیاز ۶۷ را در ستون مهارت‌های زبان انگلیسی و فرانسوی، تحصیلات آکادمیک، تجربه کاری و سن متقاضی به دست بیاورند.
برای برسی مهارت های لازم و اثبات تسلط روی انها رعایت چند نکته الزامی می باشد. این موارد به شرح زیر است:

 1. میزان مهارت در زبان. انگلیسی و یا فرانسوی.
 2. تسلط کافی به زبان انگلیسی و یا فرانسوی در مهارت‌های نوشتن، خواندن، شنیدن و صحبت کردن.

یکی دیگر از فاکتورهای مهم برای مهاجرت، از طریق اسکیل ورکر تحصیلات است. و متقاضی باید مهارت کاری خود را مطالبق با تخصص خود انتخاب کند.
کمترین تجربه کاری باید حداقل یک سال باشد. شما باید مدارک لازم را برای این امر در اختیار اداره مهاجرت کشور مقصد قرار دهید. و داشتن حداقل 6 سال تجربه کاری بیشترین امتیاز را در این امر دارد.
در مهاجرت اسکیل ورکر هرچه سن مهاجر کمتر باشد، شانس بیشتری برای اخذ این ویزا خواهد داشت. (سنین 18 تا 35 بیشترین امتیاز را به خود اختصاص داده اند)

مزایا و معایب اسکیل ورکر

با توجه به این که هر شیوه مهاجرتی دارای مزایا و معایب و قوانین مهاجرتی خاصی می باشد. موسسه مهاجرتی دایانا مهاجر به بررسی برخی از مزایا و معایب برنامه مهاجرت کاری اسکیل ورکر پرداخته است. در ادامه با برخی از ان ها اشنا خواهید شد. 
مزایا
مرحله‌ای که پس از دریافت ۶۷ امتیاز قرار دارد، Pool نام دارد. که متقاضی برای اخذ اقامت باید موفق به کسب ۱۲۰۰ امتیاز شود. و ۶۰۰ امتیاز وابسته به عوامل فردی و ۶۰۰ امتیاز دیگر به دریافت پیشنهاد کاری از طرف کارفرمای خارجی مربوط می‌شود.
معایب
در این روش بررسی پرونده ممکن است کمی زمان‌بر باشد. و حدود یک سال به طول انجامد. در سیستم امتیازبندی، همیشه ممکن است افراد دارای امتیاز بالاتر وجود داشته باشند. از طرفی دیگر محدودیت مشاغل موجود باعث شده است. که دریافت ویزا از این طریق کمی دشوار باشد.

مهاجرت کاری با جاب آفر

مهاجرت با جاب آفر یکی از بهترین و مطمئن‌ترین روش های مهاجرتی است. مهاجرت از این روش براساس میزان مهارت و تخصص فرد متقاضی (بر اساس رزومه ارسالی) می باشد. و جستجوهای لازم را در کشور مقصد باید انجام داد. که متقاضی بتواند موقعیت شغلی از کارفرمای خارجی دریافت کند.
متقاضی میتواند با بررسی، وظایف شغل موردنظر و همچنین حقوق و مزایای آن، در صورت تمایل با کارفرما گفت‌وگو داشته باشد. و اگر به توافق رسیدند، قراردادی را که از طرف وکیل با کارفرما به صورت حضوری انجام میشود. را ببندد.
پس از عقد قرارداد، با استفاده از نامه ی تائیدیه که از طرف کار فرمای خارجی (جاب آفر) به دست متقاضی میرسد. فرد میتواند از ایران برای دریافت ویزای کاری از طریق سفارت اقدام نماید. 

موقعیت های شغلی در روش جاب آفر

هر فرد برای دریافت موقعیت شغلی از کارفرما، می‌ بایست به دولت کشور مقصد ثابت کند. که فردی که در حال حاضر در کشور مقصد در حال کار است. نیروی مناسب برای انجام این کار نیست. برای این کار باید آگهی، موقعیت شغلی را به‌ صورت عمومی در روزنامه‌ ها و وب‌ سایت‌ها ثبت کند.
چند وب سایت معتبر جستجوی موقعیت شغلی عبارتند از:

 • سایت کاریابی گلسدور Glassdoor اروپا.
 • سایت کاریابی ایندید Indeed کانادا.
 • سایر وب‌سایت‌های جستجوی کار در کانادا. 

پس از درج در وب‌سایت‌ها، وی می‌بایست تعدادی مصاحبه کاری انجام دهد. و از پذیرش نیروی داخلی اطلاعات جمع کند .
پس از گذراندن این مراحل در دوره زمانی مشخص، کارفرما می‌تواند. از وزارت کار کشور مقصد تائیدی، واجد شرایط بودن این جایگاه شغلی را دریافت نماید. پس از دریافت این تائیدیه فرد متقاضی می‌تواند. با کمک وکیل معتبر با کارفرما قرارداد ببندد. و ویزای کاری را از سفارت دریافت کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر شما میتوانید با موسسه دایانا مهاجر تماس حاصل فرماید.

فرآیند دریافت جاب آفرچگونه است؟

در مهاجرت کاری شرایط به این صورت می باشد که کارفرما موقعیت شغلی را در وب‌ سایت‌ های معتبر (جستجوی کار در اروپا یا کانادا) منتشر می‌ کند. این موقعیت را برای دوبار و هر مرتبه به مدت سه ماه باید به صورت رسمی آگهی کند.
در صورتی که در چند مدت، نیروی کار داخلی کشور مقصد که تابعیت دارند. کسی برای این موقعیت پیدا نشد. طبق قانون آن کشور کارفرما اجازه دارد. از نیروی کار خارجی یا مهاجر استفاده کند.
برای آشنا شدن کارفرما با متقاضی، هشت الی ده ماه پس از قرداد یک جلسه مصاحبه برگزار میشود. و پس از آن حدود یک سال از زمان عقد قرارداد با تمام شدن پرونده، ویزای کاری متقاضی اماده میشود.

مزایای روش جاب آفر

استاد حمیدی ( مدیر موسسه دایانا مهاجر) اکنون درموضوع مهاجرت از طریق جاب آفر می گویند: فرد بر اساس توانایی و تخصصی که دارد. موقعیت شغلی پیدا می‌ کند. و اما در مقایسه با روش های دیگر جاب آفر بهترین روش است. و برخی از مزایای این روش عبارتند از:

 • دیده شدن بر اساس مهارت و اخذ سریع ویزا.
 •  اطمینان از تائید ویزا.

شرایط مهاجرت کاری

متقاضیانی که در زمینه تخصص خود، مهارت کافی دارند. برای مهاجرت کاری و دریافت جاب آفر دشواری خاصی ندارد. تقویت رزومه برای مهاجرت اصلی‌ترین شرط و سریع ترین فرآیند است.
چند شرایط مهاجرت کاری عبارتند از:

 • داشتن حداقل سه الی. پنج سال سابقه کاری در زمینه تخصص.
 • داشتن مدرک دانشگاهی یا مدارک. فنی و حرفه‌ای در زمینه تخصص.
 • داشتن سابقه بیمه مرتبط با تخصص.
 • سن متقاضی نیز باید بین ۲۵ الی ۴۵ سال باشد.
 • داشتن مدرک زبان.

اگر قرارداد از طرف کارفرما باطل شود. نیز ویزای کاری که بر اساس موقعیت شغلی فسخ شده است. نیز باطل خواهد شد. و فرد می‌بایست به کشور خود بازگردد.

مزایای مهاجرت شغلی

از نظر مشاورین موسسه دایانا مهاجر علاوه بر دشواری‌های خاصی که در شرایط مهاجرت کاری از طریق جاب آفر، وجود دارد. مزایای متعدد این روش می باشد. و در این مطلب  می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. اخذ مجوز اقامت برای متقاضی و همچنین اعضای خانواده (همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال).
 2. امکان کار همسر از سال دوم مهاجرت.
 3. بهره‌مندی از امکانات.
 4. رفاهی مانند امکان تحصیل رایگان برای فرزندان.
 5. دریافت اقامت دائم کشور مقصد.
 6. پس از سه الی پنج سال تمدید ویزای کار.
 7. عدم نیاز به داشتن تمکن مالی برای مهاجرت.

یکی از مزیت‌های اصلی این روش مهاجرتی، این است که، فرد با داشتن موقعیت شغلی و دریافت شده. از کارفرمای خارجی میتواند وارد کشور مقصد شود. و با ورودش به کشور مقصد مشغول کار شود.
متقاضی برای یک ماه و دو ماه اول نیازی به مبلغی برای اجاره مسکن، و مبلغی برای هزینه های زندگی (خوردو خوراک، پوشاک، هزینه حمل و نقل و…) دارد. اما پس از ماه اول نیز با دریافت حقوق و دستمز خود می تواند از مخارج خود برآید.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت از طریق کار

استاد حمیدی در مورد این که برای مهاجرت چه مدارکی لازم است. میگویند: فرد اول باید از دارا بودن شرایط مهاجرت کاری مطمعن شود. سپس برای تهیه مدارک مورد نیاز اقدام کند. در این مطلب به چند مدارک مورد نیاز اشاره شده است.

 • رزومه قوی.
 • مدارک شناسایی
 • پاسپورت با حداقل یک سال اعتبار
 • مدارک دانشگاهی
 • گواهی تائیدیه دریافت
 • پیشنهاد شغلی
 • مدارک و گواهی‌نامه‌های اخذ شده مرتبط با تخصص
 • مدرک آیلتس با نمره حداقل ۵.۵ (برای رشته های فنی و مهارتی، نمره آیلتس در حد محاوره یعنی آیلتس ۵ مد نظر است.)
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • گواهی سلامت جسم و روان
 • ارائه مدارک بیمه (برای اثبات داشتن سابقه کاری)

اخذ اقامت کاری با ویزای کاری

افراد بسیاری هستند که برای ساخت زندگی بهتر، ادامه تحصیل و کار تصمیم به مهاجرت می گیرند. یکی مهم ترین روش های مهاجرت، مهاجرت کاری است. ویزای کاری یکی از انواع ویزاها میباشد. که فرد توسط آن می تواند. مجوز اقامت و کار در اروپا را داشته باشد. و برای دریافت ویزای کاری باید از سه طریق اقدام کرد.

 1. روش اسکیل ورکر یا مهارت و تخصص (Skilled Worker)
 2. روش جاب سیکر یا جستجوی کار (Job Seeker)
 3. روش جاب آفر یا پیشنهاد موقعیت شغلی (Job Offer)

اخذ اقامت از طریق ویزای کاری

کلیه کشور­های اتحادیه­‎ اروپا برای اخذ ویزای کاری قوانین مهاجرتی مشترکی دارند. برای کار در کشور­های اتحادیه­‏‎ ی اروپا باید یک پیشنهاد شغلی از فردی در کشور مورد تقاضا داشته باشید.
در ابتدای، متقاضی باید کشوری را برای مهاجرت انتخاب کند. که بازار کار مناسب‎ی داشته باشد. و با رشته تحصیلیش مطابقت داشته باشد. و بعد از انجام دادن این محله باید، برای دریافت ویزای کار اروپا و یافتن شغل مناسب در فهرست ارائه‌شده توسط کشورهای اروپایی باشد.
روند کاری هر کشور اتحادیه اروپا، به این صورت می باشد. که ابتدا باید سه ماه در خود کشور آگهی شود. و چنانچه متقاضی شغل آگهی شده ای، یافت نکرد، مجدداً در کل اتحادیه ی اروپا، جذب نیرو به مدت سه ماه آگهی خواهد می شود. درنهایت اگر کسی در کل کشور اتحادیه اروپا نیز برای شغل آگهی شده پیدا نشد. نوبت به افراد خارجی می ­رسد.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای کاری

استاد حمیدی (مدیر موسسه دایانا مهاجر) در مورد مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری می گویند: اگر تحصیلات، تخصص و سابقه شغلی متقاضی مرتبط به با مشاغل مورد نیاز کشور مقصد باشد. و همچنین اگر مدارک زبان مورد نیاز کشور مقصد را داشته باشند. واجد شرایط دریافت ویزا کاری هستید. در این مطلب لیستی از مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای کاری در اختیار شما میگذاریم. 

 1. تکمیل فرم تقاضای ویزا.
 2. ارائه اصل و کپی.
 3. شناسنامه و پاسپورت.
 4. ارائه دو قطعه عکس ۴*۳ که در شش ماه اخیر گرفته شده باشد.
 5. ارائه پرینت گردش. حساب متقاضی جهت ارائه به سفارت.
 6. گواهی عدم سوءپیشینه.
 7. گواهی سلامت جسمانی و روحی.
 8. رزومه و سوابق کاری فرد به همراه ترجمه رسمی.
 9. بیمه‌ نامه.
 10. مشخصات محل اسکان فرد در کشور مقصد مانند واچر رزرو هتل به همراه رزرو بلیت رفت‌وبرگشت هواپیما.
 11. کلیه مدارک ارائه‌شده به سفارت می‌بایست.
 12. ترجمه رسمی انگلیسی یا زبان کشور مقصد باشند.
 13. داشتن نامه تائید پیشنهاد شغلی از طرف کارفرمای خارجی.
 14. نامه ارزیابی تأثیرات بازار کار کشور مقصد (اقدامات لازم برای دریافت این نامه می‌بایست از طرف کارفرما انجام شود).
 15. قرارداد کاری اخذشده با کارفرما.

روش های دریافت ویزای کاری

 از نظر مشاورین موسسه دایانا مهاجر، بهترین روش مهاجرتی، مهاجرت کاری می باشد. زیرا در این نوع مهاجرت، متقاضی در موقعیت شغلی پیشرفت بالایی می کند. و تجربه کار بین‌المللی تأثیر بسیار مطلوبی در رزومه کاری فرد میگذارد. و متقاضی برای اخذ اقامت از طریق ویزای کاری می‌بایست از یکی از روش‌های موجود استفاده کند. و با انجام این کار میتواند در سیستم شایسته‌ سالاری اکسپرس اینتری بر اساس مهارت، تخصص و امتیازبندی موقعیت شغلی بالایی دریافت کن.

صدور ویزای کار موقت

 اگر فرد متقاضی بخواهد این نوع ویزا را نیز دریافت کند. باید یک کارفرمای خارجی داشته باشد. و همچنین اسپانسر فرد در کشور مقصد باید بتواند به اداره کار کشور خود ثابت کند. نیروی شغلی نیروی مورد نیاز را از میان شهروندان و افراد تبعه نیافته است. و مجبور به از افراد خارجی استفاده کند. در این صورت کارفرما با متقاضی یک قرارداد می بندد. و نیز از طریق این قرارداد مجوز ویزای کاری یک یا سه ساله صادر می‌گردد که قابل تمدید می باشد.

تبدیل ویزای کاری به اقامت دائم

 استاد حمیدی در مورد اخذ ویزای کاری، متقاضی میگویند: فرد اجازه خواهد داشت با توجه به مدت قرارداد وی با کارفرما به مدت یک یا سه سال در خاک کشور مقصد اقامت داشته باشد. درصورت تمدید کردن ویزای کاری در طی پنج سال، عدم انجام جرم در این مدت و دارا بودن شرایط، متقاضی می تواند. برای اخذ اقامت از طریق ویزای کاری به صورت دائمی درخواست دهد.

سوالات متداول مهاجرت کاری

متقاضیان در رابطه با مهاجرت کاری چندین سوال داشته اند. و چند سوالات متداول انها به شرح زیر است. که استاد حمیدی (مدیر موسسه دایانا مهاجر) به آنها پاسخگو بوده است.

اگر نتوانم مدرک زبان را  تا زمان ارائه مدارک بگیرم، چه می‌ شود؟
اگر احساس می کنید برای ارائه مدارک احتیاج به مدرک زبان دارید. در صورتی که احساس می‌ کنید. برای دریافت مدرک نیاز به زمان دارید. سعی کنید تا زمان مصاحبه با کارفرما که حدود هشت ماه بعد از عقد قرارداد است. این مسئله را با مدیریت دایانا مهاجر (استادحمیدی) مطرح نمایید. تا برای شما زمان مصاحبه را حدود دو ماه عقب‌ تر بیاندازیم.

اگر کار فرما پس از یک سال، قرارداد را تمدید نکند چه می‌ شود؟
معمولاً کارفرما پس از یک سال، قرارداد را با متقاضی تمدید می‌ کند. اما اگر این اتفاق نیافتد. شما حدود 6 ماه  در کشورهای اروپایی و حدود 12 ماه در کشور کانادا  فرصت دارید. که به دنبال شغل جدید بگردید. و سپس در آنجا شغول به کار شوید. 

در کشورهای خارجی ساعت‌های کاری به چه صورت است؟
در اکثر موسسات خارجی، ساعت‌های کار، بین ۸ صبح الی ۱۶:۳۰ عصر است. (روزهای شنبه ساعت ۸ الی ۱۲ یا ۱۳). و روزهای یکشنبه هم تعطیل هستند. البته برخی از شرکت های خصوصی ممکن است ساعات کاری آن‌ها بسته به نظر کارفرما کمی فرق داشته باشد.

اگر بتوانم شغل بهتری پیدا کنم، می‌توانم با کارفرما قطع همکاری کنم و با شغل جدید قرارداد ببندم؟ 
اگر بخواهید به قرار داد پایان دهید. حتما باید با توافق کارفرما انجام شود. در غیر این صورت ممکن است برای ویزا کاری و اقامت متقاضی  مشکلاتی پیش آید.